özel ders verenler,özel ders merkezi,özel ders bul
özel hoca,kaliteli hoca,bogaziçili hoca
özel ders ara,üniversite dersleri özel ders ilanlari,özel ders siteleri

Tavsiyeler

Türk Psikolojik Danışma ve Rehberlik Derneği velilerimize özetle şunları önermektedir.

Sınav bir fırsat mı, bir tehdit mi?

Danismanlik tavsiyeleri Çocuğunuzun sınavı sizin için ne ifade ediyor? Bu sınavı kazanırsa ailenizdeki tüm sorunlar çözülecek, çocuğunuzun geleceği garanti altına alınacak, sıkıntılar sona erecek ya da tersine kazanamazsa her şey bitecek, mahvolacaksınız, ele-güne rezil olacaksınız gibi düşünce biçiminiz varsa sınavı bir TEHDİT olarak algılıyorsunuz demektir. Bu düşünce biçimi ya hep ya hiç şeklindeki gerçekçi olmayan bir yaklaşımdır.

Çocuğunuzu Tanıyın ve Gerçekçi Olun

Kocluk sisteminin avantajlari Pek çok anne-baba bilinçli ya da bilinçaltı ihtiyaçlarının sonucu kendi beklentilerini çocukları yoluyla gerçekleştirmek ister...Sizin beklentileriniz çocuğunuza uymayabilir. Üstelik kendi beklentilerinizi bir başkası (çocuğunuz bile olsa!) üzerinde gerçekleştirmeye hakkınız olmadığını kabul edin. Çocuğunuzun ilgileri, ihtiyaçları, yetenek ve kapasitesini doğru değerlendirmeye çalışın. Onu tanıyın ve onun kendisini gerçekleştirmesine yardımcı olun. Çocuğunuzu, kardeşleriyle ya da başkalarıyla kıyaslamayınız. Onun kendi içindeki ilerlemesine dikkat edin, çabalarını takdir edin

Çocuğunuzla Sağlıklı iletişim Kurun

Sınav, öğrenci için az ya da çok kaygı yaratan bir olgudur. Biraz kaygı, uyarıcı etki yapar ve sınava hazırlık sorumluluğunu artırır. Ancak aşırı kaygı, performansı olumsuz etkiler. Çocuğunuzla konuşun.Ona güvendiğinizi, elinden geleni yaptığına inandığınızı söyleyin. Sizden neler beklediğini,ona nasıl yardımcı olabileceğinizi sorun.Samimi olun, İstediği desteği vermeye çalışın. Ona sağladıklarınızı (özel hocada ders alma, dershaneye gitmeyi... vb.) psikolojik bir baskı unsuru yapmayın. Bu olanakları sağlamanın, anne-baba olarak göreviniz ve sizin tercihiniz olduğunu kabul ediniz. Sınavlar geçicidir ama sonuçları çocuğunuz ile ilişkilerinizi kalıcı olarak etkileyebilir.

Öğrencilerimize tavsiyelerimiz: