özel ders verenler,özel ders merkezi,özel ders bul
özel hoca,kaliteli hoca,bogaziçili hoca
özel ders ara,üniversite dersleri özel ders ilanlari,özel ders siteleri

YENİ SINAV SİSTEMİ NEDİR? BİR BAKIŞTA OGES

Ortaöğretime Geçiş Sistemi (OGES);

6.sınıf Yılsonu Başarı Puanı (Toplamda %10 etkin),

7.sınıf Yılsonu Başarı Puanı (Toplamda %10 etkin)

8.sınıf Yılsonu Başarı Puanı(Toplamda %10 etkin),

8.sınıfta Yapılan Merkezi Sınavların Puanı (%70 etkin)

olmak üzere okul notları ve merkezi sınav notlarını dikkate alan ve öğrencilerin okul performansını artırmak üzerine tasarlanmış yeni bir modeldir.

Ağırlıklandırılmış Merkezi Sınav Puanı hesaplaması: Sadece merkezi sınav yapılan 6 dersin 1. ve 2. dönem puanlarının ortalaması haftalık ders saatleriyle çarpılıp, toplamları bu derslerin haftalık toplam ders saatine bölünerek 100 puan üzerinden Ağırlıklandırılmış Merkezi Sınav Puanı hesaplanacaktır.

Yıl sonu başarı puanı hesaplaması: Öğrencinin 6.sınıf, 7.sınıf ve 8.sınıfta tüm derslerden aldıkları notlardan (YBP) hesaplanacak. Böylece merkezi sınav yapılmayan diğer derslerin dönem sonu puanları da öğrenci başarısını ölçerken kullanılmış olacak.

Yerleştirme puanının %70'ini Merkezi sınavlardaki puanlar oluştururken %30'unu 6.sınıf, 7.sınıf ve 8.sınıfta alınan yıl sonu başarı puanları belirleyecek.

Her dersten tahmini olarak 20’şer çoktan seçmeli ve 4 seçenekli soru sorulacak, yanlış cevaplar doğru cevabı götürmeyecek, sadece doğru cevaplar dikkate alınıp 100 üzerinden öğrencilerin aldıkları puanlar hesaplanacaktır.

yeni sınav sistemi

Yeni sistemde Türkçe, Matematik, Fen ve Teknoloji, T.C. İnkılâp Tarihi ve Atatürkçülük, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi ile Yabancı Dil derslerinin her iki dönemdeki birer sınavları merkezi yapılacaktır.

Sınavların yapılacağı 2 gün eğitime ara verilecek olup öğrenciler tahminen ilk gün Türkçe, Matematik ile Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi derslerinden, ikinci gün Fen ve Teknoloji, T.C. İnkılâp Tarihi ve Atatürkçülük ile Yabancı Dil derslerinden kendi okullarında sınava gireceklerdir.

Bu oranlara göre 8.sınıf performansının 6.sınıf ve 7.sınıf performansına göre daha etkin oldugu rahatlıkla görülebilir. Bu 3 sınıf puanının toplamından elde edilen yıl sonu başarı puanının kullanılması ile okul başarısı daha önemli bir hal almıştır. Dikkat edilmesi gereken nokta ise 8 sınıfın toplamda %80 ağırlığının olmasıdır. ( sınıfta iyi çalışan bir öğrenci hem merkezi sınavlarda başarılı olacak hem de 8.sınıf yıl sonu başarı puanını bu sayede artırabilecektir.

merkezi sınav takvimi

Bununla birlikte %70 oranında etkili olan merkezi sınavların özel çalışmalar gerektireceği de aşikardır. Tek sınav yerine toplamda 12 sınavın ortalamasının alınması olumlu bir gelişmedir, mazereti olan öğrenciler için telafi sınavlarının yapılması da bu olumlu gelişmeler arasındadır.

Öğrencilerin yeni sisteme en iyi şekilde hazırlanabilmeleri için okul derslerine ek olarak yeni sisteme uygun her ders için 20 sorudan oluşan test sınavlarına katılmaları yararlı olacaktır.

Bu sınavların sonuçları en ince ayrıntısına kadar analiz edilip her öğrencimizin eksikleri titizlikle giderilmeli ve birseysel gelişimlerini düzenli olarak takip edilmelidir.

Daha ayrıntılı bilgi almak ve eğitim koçlarımızla tanışmak için lütfen bizimle iletişime geçiniz.